324942-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Madrasser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bäddmaterial Omtag 2
Referensnummer: VF2022-00059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39143112 Madrasser
II.1.4.
Kort beskrivning
Madrass standard kallskum, madrass förebyggande
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00059 Bäddmaterial Omtag 2
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:51. SKUMMADRASS FÖREBYGGANDE, MED EVAKUERINGSFUNKTION53. SKUM- OCH LUFTMADRASS
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 12 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-02-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-08-31
Avtalslängden är 19 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen