Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångshandskar
Referensnummer: UH-2021-239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18424000 Handskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun inbjuder att lämna anbud i upphandling av engångshandskar.
Uppdraget omfattar leverans av engångshandskar av typen vinylhandskar samt nitrilhandskar till samtliga kommuner på Höglandet; Vetlanda, Nässjö, Eksjö, Aneby samt Sävsjö kommun. Även de kommunala bolagen Eksjöbostäder AB, Eksjö Kommunfastigheter AB, Sävebo AB samt kommunalförbundet Höglandets Räddningstjänstförbund inkluderas i denna upphandling. Upphandlingen utförs och handläggs av Vetlanda kommun.
Upphandlingen avser ett ramavtal för succesiva avrop under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18424000 Handskar, 18424300 Engångshandskar, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, omfattning och mängd framgår i förfrågningsunderlaget.