2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omhändertagande av förorenade massor från Torskbäcken
Beskrivning: Denna upphandling avser omhändertagande av förorenade massor som uppstår under genomförande av efterbehandlingsåtgärder vid Torskbäckens gruvområde. De förorenade massorna utgörs i huvudsak av anrikningssand och fyllnadsjord med inblandning av anrikningssand. Vidare förekommer organiskt material och betong.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126606:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall