325028-2022 - ResultatSverige-Umeå: Apparatur och utrustning för radioterapi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dosplaneringssystem
Referensnummer: HSN 1414-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33151000 Apparatur och utrustning för radioterapi
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Dosplaneringssystem för leverans till Cancercentrum, Norrlands universitetssjukhus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33151000 Apparatur och utrustning för radioterapi, 48180000 Medicinsk programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar leverans och installation av ett (1) komplett system med funktionalitet enligt ställda krav.
Optioner för köp kommer att gälla för:
- Hårdvara: Servrar, klienter, skärmar och annan hårdvara som krävs för användning av dosplaneringssystemet.
- Licenser: Option på köp av fler av offererade licenser.