325033-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslecistern i container
Referensnummer: 22/99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp bränslecisterner i containers.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende bränslecisterner i container.
Omfattning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtal avseende beställarens behov av bränslecisterner placerade i container med tillhörande pump. Detta kommer att användas för att tillgodose Jönköpings kommuns behov av bränslehantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122180 Bränslepumpar, 44614300 Containerlagringssystem, 45210000 Byggnadsanläggning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3200000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 x uppskatta värde.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.