325047-2023 - PlaneringSverige-Karlskrona: Trycksaker och tillhörande produkter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grafisk produktion - Gravyrmaterial, maskiner, service, tjänster och tillbehör
Referensnummer: FM2022-10447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
FM Grafisk produktion förser Försvarsmakten med trycktjänster. Huvudproduktion består bland annat av gravyr och trycktjänster. Maskinparken består av olika typer av gravyrmaskiner (laser och nålgravyr), digitala printrar och efterbehandlingsmaskiner. I maskinerna används media som är avsedda för gravyrmaskiner och UV-printrar. Grafisk produktion är lokaliserad i Stockholmsområdet.
Upphandlingen är indelad i sex anbudsområden:
(Se även Bilaga 2 - Produktspecifikation).
• Område 1 - Plastskivor och tillbehör
• Område 2 - Metallskivor för gravyr och UV-print
• Område 3 - Maskiner
• Område 4 - Tillbehör och Övrigt
• Område 5 - Anpassad media till efterbehandlingsmaskiner
• Område 6 - Service Gravyr och Efterbehandlingsmaskiner
Syftet med denna upphandling är att upphandla ett ramavtal med ett flertal leverantörer, med syfte att få ett vältäckande sortiment inom flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för denna upphandling under hela avtalsperioden inklusive förlängning uppskattas vara ca 12 500 000 SEK (3 125 000 SEK/ÅR).