325061-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder (kost, städ, omvårdnad).
Referensnummer: 6825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetskläder (kost, städ, omvårdnad).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arbetskläder (kost, städ, omvårdnad)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kategorierna har ett enklare behov av närhet till verksamhetens ort och det räcker att leverantören kan komma till beställaren efter inplanerade möten.