325065-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Patientnära analysinstrument för NT-proBNP och D-dimer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPatientnära analysinstrument för NT-proBNP och D-dimer
BeskrivningUpphandling avseende köp av 5 st patientnära instrument för analysmetod NT-proBNP och D-dimer inklusive reagens och kontrollmaterial samt option på ytterligare 2 instrument.
Intern identifierareHSN 2025/3182
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38900000 Diverse mät- och provinstrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000