Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad insamling och behandling av farligt avfall inom Stockholms stad
Referensnummer: 18AV282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar insamling och behandling av farligt avfall. Insamlingsuppdraget sker inom Stockholms stad.
Efter insamling ska det farliga avfallet transporteras till ett mellanlager eller till av beställaren godkänd behandlingsanläggning för slutgiltigt omhändertagande. I uppdraget ingår insamling från beställarens insamlingsplatser. Det farliga avfallet ska tas om hand och behandlas på ett säkert och miljövänligt sätt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen