2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling av förpackningar och returpapper vid flerbostadshus och kommunala verksamheter i Ludvika och Smedjebackens kommuner
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunernas ansvar för att samla in förpackningar och returpapper under kommunalt ansvar i flerbostadshus samt på ägarkommunernas uppdrag samla in förpackningar och returpapper från kommunala verksamheter.
Intern identifierare: WBAB 2025/55
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000