Upphandlingen avser Intraokulära linser och tillbehör såsom viskoelastika, irrigationslösning samt standardkniv för att täcka Landstingets och Regionens behov till patienter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förendast en del
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Intraokulär lins 1,8 mm hydrofil och abberationsneutral
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33169000 Kirurgiska instrument, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se punkten 1.4.
Intraokulär lins 1,8 mm hydrofob och abberationskorrigerande
Del nr: 2
Intraokulär lins 2,2mm hydrofob och abberationskorrigerande
Del nr: 3
Intraokulär lins 2,2 mm hydrofob asfärisk
Del nr: 4
Intraokulär lins 2,75 mm
Del nr: 5
Intraokulär lins, one piece, förladdad
Del nr: 6
Viskoelastika 10-12 mg/ml
Del nr: 7
Viskoelastika 14-16 mg/ml
Del nr: 8
Viskoelastika 23 mg/ml
Del nr: 9
Viskoelastika kombinerad, minst 0,5 ml
Del nr: 10
Viskoelastika kombinerad kohesiv och dispersiv, minst 1 ml
Del nr: 11
Irrigationslösning påse 500 ml
Del nr: 12
Irrigationslösning flaska 500 ml
Del nr: 13
Standardkniv (operationskniv) för kataraktkirurgi 1,8 mm
Del nr: 14
Standardkniv (operationskniv) för kataraktkirurgi 2 mm
Del nr: 15
Standardkniv (operationskniv) för kataraktkirurgi 2,2 mm
Del nr: 16