325243-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Konventionell röntgenutrustning- med positioneringsgenomlysning till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Konventionell röntgenutrustning- med positioneringsgenomlysning till Region Västmanland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Detta förfrågningsunderlag innehåller kravställning på en utrustning med minst positioneringsgenomlysning som ska ersätta befintlig utrustning i Sala (ålderstiget Mediellab från 2007) i samband med flytt till nya lokaler samt optioner på bland annat ett traditionell konventionell utrustning för att troligen ersätta ett äldre labb på akutröntgten i Västerås (Fujilab från 2011).
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick samt demontering och borttransport av befintlig utrustning. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal samt fysiker. - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Optionslista på tillbehör och tillval som bifogas anbudet- Option på olika typer av traditionell skelettutrustning med bord och lungstativ samt fasta och portabla detektorer enligt beskrivning- Option för två mobila utrustning för bildtagning av exempelvis lungor på vårdavdelningPlanerad installation av utrustningen är under våren 2022 i Sala.