325261-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-handelstjänst för inköp och fakturahantering.
Referensnummer: C 2017-0165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen – syfte och mål:
Chalmers syfte med att upphandla en E-handelstjänst är att via en webbaserad molntjänst kunna effektivisera och så långt det är möjligt digitalisera hela inköpsprocessen. Chalmers önskar en effektiv inköpsprocess från behov av vara/tjänst, via beställning till betald faktura och uppföljning av gjorda inköp.
Allt detta ska bidra till att Chalmers ska kunna visa att vi gör goda affärer enligt vid varje tidpunkt gällande styrdokument för inköp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 66151100 Elektronisk detaljhandel, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen