325275-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutrustning: Köksutensilier
Referensnummer: Ks 1389/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande köksutensilier. Örebro, syd, norr, Karlskoga och Kaks.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på köksutensilier för leverans till de upphandlande myndigheterna (UM). Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal.
Avtalsperiodens längd är fyra år från och med tidigast 1.1.2022. Nora, Lindesberg och Hällefors kommun kommer starta avtalsperioden från och med tidigast 1.4.2022. Uppskattad volym under avtalsperioden är ca 15 000 000 SEK. Se volym per kommun i tabellen nedan. Angivna volymer baseras på 2020 års inköpsstatistik. Ramavtalets maximala takvolym: 19 000 000 SEK.
Total volym för 2020 är ca 3 800 000 SEK
Välkomna att lämna anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221100 Köksgeråd, 39221120 Koppar och glas, 39221180 Köksredskap, 39221210 Tallrikar, 39221260 Kokkärl, 39240000 Bestick, 39315000 Restaurangutrustning, 39700000 Hushållsapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på Köksutensilier
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
Ramavtalet omfattar köksutensilier. Avtalsperiodens längd är fyra år från och med tidigast 1.1.2022. Nora, Lindesberg och Hällefors kommun kommer starta avtalsperioden från och med tidigast 1.4.2022. Uppskattad volym under avtalsperioden är ca 15 000 000 SEK. Se volym per kommun i tabellen nedan. Angivna volymer baseras på 2020 års inköpsstatistik. Ramavtalets maximala takvolym: 19 000 000 SEK.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr
Upphandlande myndighet
Volym
212000-2122
Arboga kommun
170 000 SEK
212000-1983
Askersunds kommun
270 000 SEK
212000-1926
Hallsbergs kommun
212000-1942
Hällefors kommun
110 000 SEK
212000-1991
Karlskoga / Degerfors kommuner
510 000 SEK
212000-1975
Kumla kommun
190 000 SEK
212000-2056
Kungsörs kommun
80 000 SEK
212000-2114
Köpings kommun
360 000 SEK
212000-1918
Laxå kommun
60 000 SEK
212000-2981
Lekebergs kommun
150 000 SEK
212000-2015
Lindesberg kommun
490 000 SEK
212000-2007
Nora Kommun
160 000 SEK
212000-2031
Surahammars kommun
130 000 SEK
212000-1967
Örebro kommun
1 700 000 SEK
Angiven uppskattad volym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande. Anbud lämnas för samtliga kommuner.