32532-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrning av inpassering och larmsystem
Referensnummer: Ks26 2022-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SYFTE
Anställda inom Linköpings kommun ska kunna använda en och samma tagg för all beröringsfri elektronisk identifiering. Hanteringen ska förenklas, göras mer enhetlig och säkerheten förbättras genom att knyta användare direkt till deras personliga tagg. Därmed ska endast en tagg behövas för att få åtkomst till lokaler och andra tillhörande resurser utifrån konceptet “En tagg till allt”. Förändringen gäller ca 80-90% av kommunens lokaler där inpassering vid dörrar är steg ett. Ett övergripande styrande system ska kunna hantera att åtkomsten fungerar mellan alla ingående system. Styrningen ska också hantera förändringar av åtkomsten via katalogstyrning, så att on och offboarding av personal och andra personella resurser kan hanteras rationellt.
MÅL
Målet är ett system för inpassering till dörrar som utgår från “En tagg till allt”. Möjlighet till integration/API gränssnitt är ett krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett System.