325321-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Utrustning till utomhusidrott
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Demonterbar Isbana Täby Torg
Referensnummer: SBN 2023/124-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37410000 Utrustning till utomhusidrott
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska leverera en ny komplett mobil och demonterbar isrink med ny kylanläggning till Täby torg enligt bifogad plan- och sektionsritning. Isanläggningen och tillhörande anordningar ska uppfylla gällande lagstiftning och branschkrav.
Leverantör ska lämna pris inkluderande första säsongens montering och igångsättning liksom avstängning och demontering av isrink med all tillhörande utrustning. Uppspolning av is enligt av leverantören given instruktion ombesörjs av beställaren.
Separat lämnas ett anbud på montering och demontering av isanläggningen med uppstart och driftsättning, årlig service samt av norm föreskriven kontroll av kylanläggning. Köldbärare ska ingå. Avtalstid ska avse 5 driftsäsonger. Avtal för sådan säsongsåtgärd tecknas separat. Kommunen ska ha möjlighet att avropa via option alternativt gå ut med ny upphandling (annan avtalspart).
Se upphandlingsdokument för detaljer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37410000 Utrustning till utomhusidrott, 45212223 Byggnation av vintersportanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen