Som en integrerad del av Halvön, inom kvarteret benämnt B2, kommer två flerbostadshus att byggas. Under dessa hus kommer en underjordisk parkeringsanläggning om ca 260 parkeringsplatser att uppföras i två plan, inom en blivande 3D-fastighet.
Denna upphandling omfattar uppdraget för projektledning under planerings- och projekteringsfasen med option på projektledning under genomförandefasen (entreprenaden) samt byggledning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Göteborg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen