2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för installation av lås- och passersystem
Beskrivning: SL:s anläggningar innehåller tiotusentals låspunkter (dörrmiljöer) till skydd för utrymmen av varierande skyddsvärde och karaktär. Låspunkterna är geografiskt utspridda i hela Stockholms Län och förändras kontinuerligt i samband med ändrad användning av lokaler eller expansion av verksamheten. Merparten av dessa ingår i ett och samma passersystem. I syfte att upprusta SL:s anläggningar vid ombyggnation, tillbyggnation och nybyggnation upphandlas ett ramavtal för installation av lås- och passersystem.
Intern identifierare: TN-2024-0351
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Kvalificeringskrav