2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk partner för digital arbetsplats
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för klientområdet där leverantören ska tillhandahålla produkter, produktnära tjänster samt utgöra en långsiktig och aktiv partner till Beställaren under avtalsperioden. Upphandlingen omfattar såväl den löpande försörjningen av klientrelaterad utrustning som utveckling av arbetssätt, sortiment och tillhörande tjänster över tid. Uppdraget omfattar bland annat leverans av klientrelaterade produkter såsom bärbara och stationära datorer, Chromebooks, surfplattor, mobiltelefoner, skärmar, dockningsstationer, tillbehör, reservdelar samt annan närliggande utrustning inom avtalsområdet. Uppdraget omfattar även produktnära och stödjande tjänster såsom beställningsportal, logistik, leveransstöd, konfiguration, märkning, returhantering, service, garantiadministration, återbruk, återvinning, rapportering, rådgivning, sortimentsutveckling samt andra tjänster med naturlig koppling till avtalsområdet. Målet är att etablera ett långsiktigt partnerskap där leverantören inte enbart levererar produkter vid avrop, utan aktivt bidrar till standardisering, kostnadseffektivitet, hög kvalitet, minskad intern administration, hållbar resursanvändning och en väl fungerande digital arbetsplats för Beställarens verksamheter, enligt Bilaga 3 Målbeskrivning Digital Arbetsplats. Upphandlingens närmare omfattning, krav och villkor framgår av upphandlingsdokumenten i sin helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125357:Lot:1