325408-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare – Verksamhetsresor Västerås stad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerksamhetsresor Västerås stad
BeskrivningDenna upphandling avser ett ramavtal för bussresor och andra persontransporter som genomföras inom ramen för Västerås stads verksamheter. Exempel på resor är transporter mellan olika destinationer inom ramen för utbildningsverksamheterskolresor & skolutflykterstudieresor Resor kan bokas för del av dag, hel dag och flera dagar och kan bokas in terminsvis såväl som med kortare varsel. Upphandlingen omfattar inte den reguljära skolskjutsen med tillhörande avtalade resor. Upphandlingen är uppdelad i två (2) områden: Busstransport 9 - 22 passagerareBusstransport 23 passagerare och uppåt
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMindre buss
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87357:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelStörre buss
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87357:Lot:2