325424-2023 - ResultatSverige-Lund: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidstillsyn LSS 9:7, Skåne, Halland, Kronoberg
Referensnummer: 22/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Skånes Kommuner inbjuder i egenskap av ombud på uppdrag av deltagande kommunerna till att lämna anbud i rubricerad upphandling.
Upphandlingen avser korttidstillsyn enligt 9:7 lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Denna upphandling omfattar korttidstillsyn för skolungdom över 12 år. Tillsynen ges före och efter skolan samt under skollov och studiedagar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg, 85312000 Socialvård utan inkvartering, 85312120 Dagvård för handikappade barn och ungdomar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen