325455-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Nybyggnation Oppeby skola
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation Oppeby skola
BeskrivningNyköpings kommun har för avsikt att uppföra en ny skola på Oppeby skolområde som ska ersätta den befintliga skolbyggnaden från 1960-talet. Den gamla skolan kommer att vara i drift under byggnationen. Den nya skolan kommer uppföras i områdets östra kant där gymnastikbyggnaden ligger idag. En ny idrottshall, som ersätter den befintliga gymnastikbyggnaden, är under uppförande i områdets södra kant mot Regeringsvägen. Den nya idrottshallen kommer att vara i drift under bygget av den nya skolan. Skolan ska inrymma 700 elever från förskoleklass till årskurs 6 och tillhörande personal. Den avlånga skolbyggnaden avgränsar tillsammans med idrottshallen skolgården som blir orienterad mot sydväst. I vinkel mellan skola och idrottshall bildas en entréplats mot Regeringsvägen. Här ligger cykelparkering och huvudentréer till både skola och idrottshall. Entréplatsen ges ett representativt motiv i skolbyggnadens arkad med sina höga slanka pelare. Ett lägre skärmtak knyter samman skola och idrottshall. I anslutning till huvudentrén ligger matsalen med stora glaspartier ut mot entréplatsen. Skolan är i tre plan samt källare med skyddsrum med en bruttoarea om ca 9224 m2. Projektet omfattar även utförande av skolgård, väg- och anläggningsarbeten samt rivning av befintlig idrottshall. Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering och är ungefärliga. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt, se AFB.32.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91780:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45111100 Rivning