Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komplettering Transporttjänster 2020 Härryda
Referensnummer: VT2019-012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik inbjuder härmed till anbudslämnande avseende Transporttjänster för utförande av Västtrafiks Anropsstyrda Trafik. Upphandlingen är en komplettering av Upphandling "Transporttjänster VTAB 2018". Komplettering sker eftersom Härryda Kommun tecknat avtal med Västtrafik för upphandling och samordning av färdtjänst, skol-, dag- och omsorgsresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen