Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: 202079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett löpande behov av att genomföra ny-, om- och tillbyggnation samt lokalanpassningar. Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal avseende Arkitekttjänster med ett (1) konsultföretag. Anbudsgivaren ska kunna utreda och genomföra uppdrag i Beställarens lokaler som består av arbetsplatser för kontor och kontrollrum/studios, redigeringsrum, teknikutrymmen, ateljéer samt offentliga ytor som publikfoajé och pausrum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen