32554-2020 - ResultatSverige-Halmstad: Byggnation i samband med stadsplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergsgård 1:6 m fl, RANAGÅRD, Etapp 1
Referensnummer: 19/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211360 Byggnation i samband med stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar uppförande av allmän platsmark för en ny stadsdel inom Bergsgård 1:6 med flera. Planområdet omfattar ca 40 ha som ligger inom Söndrums vattentäkt varvid särskilda föreskrifter gäller.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen