32561-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder yttre miljö
Referensnummer: 082/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetskläder och skor för yttre miljö samt tillbehör och tryck, i första hand avseende verksamhetsområdena fastighetsskötsel, grönyteskötsel, underhåll och drift av infrastruktur såsom gator, hamn, energi och vatten samt avfallshantering etc. Andra typer av verksamhetsområden kan förekomma, såsom skola för exempelvis yrkeshögskoleelever eller pedagoger som till viss del arbetar i utomhusmiljö.