Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil Tridem Krok 8x4, köp av 1 st.
Referensnummer: TFNSÅ-2021-89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av 1 st fabriksny lastbil Tridem Krok 8x4
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34130000 Motorfordon för godstransport, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Användningsområde: anläggningskörning med tippbart släp, rangering på miljöstationer, vinterväghållning inkl. plogning sand, saltning, bortforsling av snö (krypkörning vid snöslunga m.m.)
Sandupptagning (ska dra en sopmaskin senior).
.
Placering i Åmåls kommun