Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varuhemsändning av dagligvaror till Omsorgsverksamheter
Referensnummer: UHN.2021.65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär mottagning av order, plockning, packning och utkörning av dagligvaror till kommunens gruppbostäder, barnboende, servicebostad, korttidvistelse och boendestöd.
Målet med dessa boenden är att funktionsnedsatta människor ska kunna leva och bo så likt andra människor som möjligt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Geografiskt område - Värnamo tätort
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 55521100 Hemkörning av mat, 64100000 Post- och budtjänster, 64120000 Budtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värdet eller s.k. takpris på denna upphandling uppgår till 1,3 MSEK/år och 5,2 MSEK för avtalsperioden på 4 år.
Omfattningen beräknas vara ca en leverans per vecka per boende vars inköp går att likställa (i kr) med en normalstor familjs totala veckoinköp.
Värnamo kommun har i dagsläget 18 gruppbostäder/servicebostäder i Värnamo Tätort och 1 gruppbostad i Rydaholm tätort.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer men ej övergå takpriset för avtalet.
Geografisk område - Rydaholm
Del nr: 2
Värdet eller s.k. takpris på denna upphandling uppgår till 1,3 MSEK/år och 5,2 MkSEKför avtalsperioden på 4 år.