325634-2023 - PlaneringSverige-Örebro: Konstruktionsmaterial
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Studentgatan 4, 8, 12 & 14, 16 Ombyggnation & renovering
Referensnummer: 23/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44110000 Konstruktionsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsförfarande: Förhandlat förfarande med föregående annonsering
Entreprenaden består av invändig renovering och ombyggnation av hus innefattande studentlägenheter/korridorsrum och gemensamhetsytor samt energieffektiviserande åtgärder i byggnader med adresser Studentgatan 4, 8, 12 samt 14, 16. Etapp 1 innefattar Studentgatan 4, 8, 12. Etapp 2 innefattar Studentgatan 14, 16 som även är optionsdelen.
Åtgärdsnivå i stora drag: Ombyggnation/omdisponering av lägenheter, renovering kök och badrum. Byte av tekniska installationer inom husen, VS, EL/tele, Vent samt kulvert som servar husen Studentgatan 2, 4, 6, 8, 12, 14, 16 och delvis 18 och 20 samt andra markarbeten.
Option: Ombyggnation av Studentgatan 14 och 16 med åtgärdsnivå likt Etapp 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45221220 Kulvertar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen