325651-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Försäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av försäkringar för Gamla Uppsala Buss AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av företags- och motorfordonsförsäkringar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66510000 Försäkringar, 66514110 Motorfordonsförsäkringar, 66515200 Sakförsäkringar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 19 395 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 1 år + 1 år.