325657-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Gammakameror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gammakamera SPECT/CT
Referensnummer: RS/202207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111620 Gammakameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av en gammakamera SPECT/CT med tillhörande utvärderingsmjukvara samt option för köp av ytterligare en utrustning.
Utrustningen ska, utöver gammakamera-undersökningar, kunna användas för kökortning av CT-undersökningar vid kvällar, helger och andra tider då utrustningen inte nyttjas för SPECT-undersökningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen