325679-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av medicinteknisk utrustning och kirurgiska instrument
Referensnummer: FM-2023-7414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa leveranser av resurskompetenser till främst Försvarsmaktens verkstad i Göteborg, men även till andra militära anläggningar.
Försvarsmakten har delat upp upphandlingen i flertal anbudsområden. Anbudsområden som avses är:
·       Område 1 – Dentalutrustning
·       Område 2 – Övrig Medicinteknisk utrustning
·       Område 3 – Systemstöd
·       Område 4 – Försvarshälsa
·       Område 5 – Sterilisering
·       Område 6 – Testinstrument Medicinteknisk utrustning
·       Område 7 - VENTILATOR 9 /10 och LUNGPLETYSMOGRAF 1
·       Område 8 - Kirurgiska instrument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33160000 Operationsteknik, 33169000 Kirurgiska instrument, 50324200 Förebyggande underhåll, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning, 50422000 Reparation och underhåll av kirurgisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet är ca 5 000 000 per år.