2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Licenser 2025
Beskrivning: Upphandlingen/ramavtalet omfattar uppdraget som licenspartner, en oberoende leverantör som utöver att tillgodose beställarnas behov av programvaror och molntjänster samt vid behov tillhörande konsulttjänster också utgör en strategisk partner i licensrelaterande ärenden och som ser till att på bästa sätt ta tillvara beställarens intressen. Beställare som äger rätt att beställa på avtalet är: Kungälvs Kommun, org. nr. 212000-1371 Soltak AB, org. nr. 556939-1187 Stenungsunds kommun, org. nr. 212000-1298 Lilla Edets Kommun, org. nr. 212000-1496, Tjörns kommun, org.nr 212000–1306.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster