3257-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Hälso- och sjukvård
Referensnummer: DU-UPP17-0245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Sörmland (köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för konsulttjänster inom Hälso- och sjukvårdsområdet. Avtalet omfattar kvalificerade konsulttjänster som kan bidra med helhetssyn, kritisk analys och strategiska perspektiv inom områdena verksamhetsutveckling, beställarrevisioner, medicinska revisioner, uppföljning och utvärdering inom Hälso- och sjukvårdsområdet.
Tjänsten ska till största delen utföras i Sörmlands län. Upphandlingen avser också option för Region Västmanland att ansluta till aktuellt avtal om Landstinget Sörmland fattar beslut om att utlösa optionen.
Köparen kommer att teckna avtal med max 3 leverantörer. Avrop av tjänsterna kommer att göras enligt rangordning.
Dessa avtal ersätter Landstinget Sörmlands nuvarande avtal, DU-UPP13-058 som löper ut 2017-12-31 samt, om option löses ut, även Region Västmanlands avtal, DU-UPP14-055 som löper ut 2019-03-31. Det kan finnas avrop från dessa avtal som pågår även efter avtalstidens utgång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 79212200 Internrevision, 79311300 Undersökningsanalys, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling.