325730-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal för projektledare och byggledare där tyngdpunkten för kompetensen är inom mark och anläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för projektledare och byggledare där tyngdpunkten för kompetensen är inom mark och anläggning
BeskrivningUpphandling av max 4 ramavtalsleverantörer (rangordning) för avtalstid på max 4 år för avrop av projektledare och byggledare för projekt hos kommunerna Mora, Orsa, Älvdalen och Vansbro där beställaren önskar att nyckelkompetensen för konsulterna är inom området mark och anläggning. Varje Anbudsgivare (och potentiell ramavtalsleverantör) ska i sitt anbud ange: * 3 namn på konsulter ska anges som projektledare (fördelat på 3 olika kompetensnivåer) * 3 namn på konsulter ska anges som byggledare (fördelat på 3 olika kompetensnivåer) UEn kan användas och blankett ska i sånt fall fyllas i av båda parter. Ovan namn ska utge konsultorganisationen för de (max 4) leverantörer som tilldelas ramavtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109658:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning