Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bytespunkt Nacka.
Referensnummer: KFKS 2017/281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun ska upphandla konsult för projektet Bytespunkt Nacka centrum med överdäckning av Värmdöleden. Flytt av motorvägen, överdäckning, detaljplan för centrala Nacka, park/torg och ny bussterminal ingår i uppdraget. Detta ska ske i samarbete med SLL Trafikförvaltningen och Trafikverket.
Projektet innefattar flytt av väg 222, detaljplan för centrala Nackas kvarter inklusive park/torg på överdäckning av motorvägen och anläggande av bussterminal. Inom kort upphandlar vi konsult för framtagande av underlag till detaljplan, vägplan samt systemhandling för Bytespunkt Nacka centrum. Upphandlingen beräknas utannonseras under april 2017.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen