Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Marks kommun har med denna annons om Frivillig förhandsinsyn utan föregående annonsering, enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med S-Group Solutions AB avseende kommungemensam GIS-plattform.
Avsikten är att teckna ramavtal i 3 år med möjlighet till förlängning med 3+3 år. I samband med annons om denna förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft. Avtal kommer inte ingås förrän minst 10 dagar har gått från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48326000 Kartprogramvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Marks kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3, för avsikt att ingå avtal med S-Group Solutions AB org nr. 556214-2900 avseende kommungemensam GIS-plattform. Då de som enda leverantör tillhandahåller de moduler och verktyg som täcker Marks kommun totala behov i en och samma GIS-miljö och baserat på ArcGIS teknologin. Avtalet kommer att löpa i 3 år med möjlighet till förlängning med 3+3 år.
I samband med annons om denna förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått från och med dagen som detta meddelande publicerats.