2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakning- och larmcentralstjänster 2027
Beskrivning: Denna upphandling omfattar ett helhetsåtagande av bevakningstjänster, exempelvis: Ronderande bevakning, Stationär bevakning, Larmutryckning, Skyddsvakt, Larmcentralstjänster (Mottagning och förmedling av larm samt Fjärrtjänster), Ordningsvakt, Bevakning av enskild person för dennes skydd, Säkerhetsutbildning, Rådgivning inom skydd och bevakning, Mobilt larm för både inbrottslarm och personlarm, Larm- och övervakningsutrustning, Kundportal, Arrestantbevakning, Värdetransport, Luftfartsskydd, Sjöfartsskydd, Hamnskydd, Hundförare och hund, Drönare och fjärrpilot. Bevakning- och larmcentralstjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 1 950 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid.
Intern identifierare: 23.3-14538-2025
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs i enlighet med 19 kap. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000