Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhanda konsulter som ansvara för RAPS modellsystem. Konsulterna ska ha:
2. Flerårig erfarenhet av modellutveckling, med användning av kvalificerade statistiska och ekonometriska metoder.
5. Förmåga att hålla utbildningar i Raps modellsystem.