326028-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 15: Förlags- och tryckeritjänster mot arvode eller på kontrakt
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tryckeritjänster till PostNord. Upphandlingen kan komma att omfatta t.ex. tidningar, broschyrer, affischer, blanketter, etiketter, direktreklam, m.m. Tryck sker på kuvert, kartong, papper, etiketter, plastprodukter, självkopierande satser m.m. Det finns ett flertal specialprodukter. Totalt kontraktsvärde för hela området inkl. förlängning kan komma att uppgå till ca 800 MSEK.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.