2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-stöd för återbruk av möbler 2026
Beskrivning: Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende ett systemstöd för återbruk av möbler och produkter inom VGR. Upphandlingen avser ett molnbaserat IT-system (SaaS) som ska stödja VGR:s processer för cirkulära produktflöden, inkl. registrering, hantering, förmedling och uppföljning mellan verksamheter inom regionen. Genomförs som ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att ligga till grund för ett avtal med en leverantör.
Intern identifierare: RS 2026-02949
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000