326032-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SFI utbildning i svenska för invandrare i Hedemora.
Referensnummer: BN308-17059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har under de senaste åren haft en stor inflyttning av nyanlända. Beställaren har skyldighet att se till att utbildning i svenska för invandrare erbjuds dem som enligt Skollag (2010:800) har rätt att delta i utbildningen. Utbildningen ska finnas tillgänglig så snart som möjligt efter det att en rätt till utbildning i svenska för invandrare inträtt. Utbildningen ska kunna påbörjas inom tre månader, alternativ inom en månad för nyanlända som omfattas av lagen (2010:197) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare.
Beställaren har utbildning i svenska för invandrare i egen regi, på grund av det stora inflödet av nyanlända invandrare och de lagliga krav som finns, räcker inte den egna verksamheten till varför vi nu väljer att utöka verksamheten tillfälligt med hjälp av en leverantör. Beställaren eftersträvar att få en leverantör med stor samarbetsförmåga, ett empatiskt kunnande för målgruppen och ett stort engagemang för den enskilde individens utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen