326035-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för avtals- och leverantörshantering samt upphandlingsverktyg
Referensnummer: 0110/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Inköp och upphandling (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Systemstöd för avtals- och leverantörshantering samt upphandlingsverkty.
Upphandlingen omfattar systemstöd för hantering av upphandlingar, leverantörer och avtal. Upphandlingen kommer inte att omfatta e-handels- eller beställningssystem, motsvarande VISMA Proceedo som idag används inom staden. Komplett förteckning över efterfrågad funktionalitet kommer i ett senare skede i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stad Inköp och upphandling (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Systemstöd för avtals- och leverantörshantering samt upphandlingsverktyg .
Till Göteborgs stads gemensamma inköpsprocess saknas det i dagsläget ett gemensamt systemstöd för en effektiv hantering av upphandlingar, leverantörer och avtal. Under 2021 genomfördes på förvaltningen för Inköp och upphandling en förstudie för att identifiera vilka nyttor ett stadengemensamt systemstöd för upphandling, leverantör och avtal skulle kunna ge.
Förstudien är genomförd där önskade behov/nyttor är identifierade och vilka funktioner som krävs för att tillgodose dessa behov/nyttor. Vidare är digitaliseringen av flödet för hantering av upphandlingar, leverantörer och avtal viktigt för Göteborgs Stad, där ett nytt systemstöd ska kunna integreras med befintliga stadengemensamma system inom inköpsområdet. Detta för att få ett sömlöst gränssnitt där relevant information kan flöda mellan systemen, ett effektivt arbete ska kunna genomföras och möjligheten till uppföljning underlättas. Detta ger också fördelar inom andra områden i inköpsprocessen, som till exempel inköpsanalys, leverantörsstyrning och avtalsuppföljning. Möjligheten till avancerad hantering och uppföljning av leverantörer och avtal är viktigt för Göteborgs Stad.