326054-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av värmeverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniskt underhåll anläggningsområde Uppsala.
Referensnummer: 1002912294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Utföra allmänt mekaniskt underhåll i Vattenfall AB, Heat Swedens anläggningar i Uppsala, under ledning av beställarens arbetsledning alternativt egen arbetsledning.
Uppdraget varierar i omfattning varför stor flexibilitet i fråga om resurser och inställelsetider behövs. Oplanerade händelser kan inträffa, vilka kräver inställelse med mycket kort varsel.
I Uppsala bedrivs underhållsarbetet enligt SS-EN 13306, majoriteten av underhållsarbetet bedrivs som förebyggande underhåll och förutbestämt underhåll. Dessa arbeten utförs både med interna och externa resurser, arbetena kräver resurser med lång erfarenhet och hög kompetensnivå. Ca 0-5 personer dagligen.
Årsrevisioner genomförs från och med maj till och med september, denna period är mycket resurskrävande och kräver stor extern extrabemanning. Upp till 30-35 personer kan behövas de mest resurskrävande veckorna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utföra allmänt mekaniskt underhåll i Vattenfall AB, Heat Swedens anläggningar i Uppsala, under ledning av beställarens arbetsledning alternativt egen arbetsledning. Uppskattad omfattning ca 35 000 h/år.