326060-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter, Gävle kommunkoncern
Referensnummer: 11583
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar ramavtal gällande tekniska konsulttjänster för Gävle kommunkoncern samt kommunalförbund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen