326061-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Askersund: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Skolskjuts för Askersunds kommun
Referensnummer: 21UPPH107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Askersunds kommun (beställare) genomför upphandling gällande skolskjuts för ca 370 skolskjutsberättigade elever i grundskola årskurs 0-9. Aktuella elever skjutsas idag med bussar av olika storlek beroende på antal elever, samt vägens beskaffenhet. Askersunds kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen