326068-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktcenterplattform inom SIKT2
Referensnummer: SF 2021/257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålet är it­-stöd för att möjliggöra ett kontaktcenters verksamhet, vi kallar det kontaktcenterplattform, för de verksamheter som driver kontaktcenterverksamhet i staden idag.
It-stödet ska omfatta funktionalitet för att bedriva en professionell kundtjänst och bland annat hantera kanaler som telefoni, epost, chatt, SMS och sociala medier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster, 64227000 Integrerade telekommunikationstjänster, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72224100 Planering av systemimplementation, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen