326073-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Reparation och underhåll av pumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal pumpanläggningar och tillhörande kringutrustning.
Referensnummer: ABBE 2017/923
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50511000 Reparation och underhåll av pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen varierar men kan exempelvis innebära att hjälp behövs med att såväl beräkna och dimensionera för ny pump som inköpet av- och installerandet. Det finns även upprustningsbehov av varierande omfattning avseende rörgalleri pumpsumpens skick. BE har som målsättning att 2-3 pumpstationer årligen ska genomgå en mer omfattande ombyggnation. Detta innebär framtagande av kompletta handlingar allt från bygg- och montageritningar till dimensionering av pump samt uppförande av en prefabricerad överbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232152 Byggnation av pumpstation, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen