326073-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fastighetssystem
Referensnummer: Tn/2021:119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Kristinehamns kommuns fastighetsavdelning har för avsikt att driftsätta ett nytt fastighetsförvaltningssystem. Syftet med det nya systemet är att förenkla och effektivisera dagens arbetssätt.
Fastighetsavdelningen använder idag flera äldre system, i kombination med Excel och manuella rutiner för fastighetsadministration, fastighetsskötsel och dokumentation. Nuvarande system drifthålls av kommunens IT-avdelning on-premise.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen