326120-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skara: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Viktoriagården
Referensnummer: UH-2023-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att utse en samarbetspartner till KHF Skara Äldrehem avseende ett projekt för en ombyggnads- och renoveringentreprenad.
Entreprenadens övergripande omfattning är ombyggnation av verksamhetslokaler från vårdlokaler till kontors- och administrativa lokaler samt korttidsboende för den kooperativ hyresrättsföreningen KHF Skara Äldrehem.
Projektet planeras att genomföras i flera olika faser (förstudie-, inlednings- och genomförandefas) tillsammans med samarbetspartnern.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 52 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212410 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för inkvartering, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En ombyggnads- och renoveringsentreprenad.